18 Nisan 2022 Pazartesi

DOĞRU NEFES ALMAK NEDEN ÖNEMLİ? Yaşamın en temel ve gerekli eylemi nefes almaktır. Hepimizin yaşaması için nefes alması gerekir. Yemek yemeden ve hatta su içmeden bile bir müddet dayanabiliriz. Ama nefes almadan yaşamak mümkün değildir. 

 Nefes almak kadar önemli olan diğer şey doğru nefes almaktır. Ve ne yazık ki çoğumuz doğru nefes almayı bilmiyoruz.

 Doğru nefes almak sağlığımız için oldukça önemlidir. Doğru nefes almak hem fiziksel hem de zihinsel olarak etkilidir. Konuşurken, koşarken, yemek yerken ya da bunların hiçbirini yapmazken dahi doğru şekilde nefes almamız gerekmektedir.


   Peki doğru nefes almak nasıl olur?

 Nefes almak kimseden öğrenmediğimiz doğal bir reflekstir. Bebeklikte daha doğru nefes alınırken büyüdükçe çeşitli etmenler ile bu yetenek kaybolur.

 Öncelikle doğru nefes alıp vermenin ilk şartı solunum için ağzı değil burnu kullanmaktadır. Nefes alırken de verirken de burnumuzu kullanmalıyız. Bu durum yemek yerken konuşurken, koşarken geçerli ve mümkün değildir.

 Doğru nefes almanın bir diğer adımı da karın kaslarından ziyade diyafram kaslarını kullanmak ve diyaframı aktif hale getirmektir. Pek çoğumuz konuşurken vs. diyaframımızı kullanmıyor böylece ciğerlerimizi tüketiyoruz. Oysa ki diyaframı kullanmayı bilmek nefesi doğru alıp vermek ve konuşurken tıkanmamak için oldukça önemlidir. Ayrıca diyafram kasının çalışması fizyolojik denge açısından da önemlidir.

Diyafram ile daha fazla oksijen almak mümkündür. Böylece akciğerlerin performansı da artar. Diyafram nefesi ile önce karın, daha sonra göğüs kafesi dışa doğru çıkar.

Kısacası bebekken doğru şekilde kullandığımız diyafram; doğru nefes alma şeklidir ve diyafram nefesi ile oksijenden daha fazla yararlanabiliriz.


  DOĞRU NEFES ALMANIN FAYDALARI

Doğru nefes almak her şeyden önce kalp sağlığına çok fayda sağlar kalp ritmini düzenler.

Fiziksel iyileşmenin yanında zihinsel iyileşme de sağlar. Düşünce netliği ve stres, kaygı gibi duygu durumlarından kurtulmada doğru nefesin etkisi büyüktür. Ve zihinsel rahatlama ile uykuya geçişin kolaylaşması da mümkün olur, uyku kalitesi de artar.

Doğru nefes almayla birlikte bağışıklık ve sindirim sisteminde de iyileşme görülür.

Doğru nefes almanın vücudumuza pek çok faydası vardır. Kalp damar sağlığı, cilt sağlığı ve daha fazlası için yani daha sağlıklı yaşamak için doğru nefes almamız gerekmektedir.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder