11 Aralık 2020 Cuma

14 Günlük Karantina Süreci Ne Anlama Geliyor, Bu Süreçte Neler Yapılmalı?

Corona virüs salgının ülkede yayılmaması için tedbirlerin arasında en dikkat çekenlerin başında 14 gün kuralı geliyor. Vatandaşların uygulaması gerek kuralın ana öğesi evde kendini karantina altına almakla başlıyor. Peki 14 gün kuralı nedir? 

Dünyada ve ülkemizde bir salgın halini alan Koronavirüsle mücadelede en önemli konunun doğru bilgilendirme olduğuna dikkat çeken uzmanlar, yetkili isimlerin dikkate alınması gerektiğini vurguluyor. Uzmanlar, çok farklı konuşmalar ve bilgiler arasında kafası karışanlar için Sağlık Bakanlığı’nın rehberleri kapsamında doğru bilgilendirme yapmanın önemine dikkat çekti. Koronavirüste kuluçka dönemi 2 gün kadar kısa 14 gün kadar uzun olabileceğine dikkat çekiliyor.

Corona virüse karşı 14 gün kuralı, Sağlık Bakanlığı tarafından corona virüsün ülkemizde yayılmaya başlamasıyla alınan tedbirlerden birisidir. Corona virüs için belirlenen kuluçka süresi 4 – 14 gün olarak açıklanmıştır. 
14 gün kuralı, virüs kapma ihtimali yüksek olan kişilerin kendilerini izole ederek, Bakanlık tarafından belirlenen önlemleri uygulanması anlamına gelmektedir.


14 Gün Kuralını Kimlerin Uygulaması Gereklidir?

14 gün kuralını uygulaması gerekenler, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yurt dışından gelen vatandaşlar olarak açıklanmıştır. Yurt dışından gelen vatandaşların hem kendi sağlıklarını hem de toplumsal sağlığı düşünerek mutlaka 14 gün kuralı kapsamında belirlenen önlem maddelerini uygulaması gerekmektedir. Önlemler Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından açıklanmıştır.

14 Gün Kuralında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

14 gün kuralında dikkat edilmesi gereken hususlar, Bakanlık tarafından detaylı olarak açıklanmıştır. Virüsün yayılmasını önlemek için 14 gün kuralı en önemli adımlardan birisidir. Bu nedenle dikkatle uygulanması gerekmektedir. Bakanlık tarafından 14 gün kuralı çerçevesinde açıklanan önlem maddeleri şu şekildedir:

 • Yurt dışına çıkmamanız gerekmektedir. Bu süreçte planlı seyahatlerinizi iptal etmeli veya ertelemelisiniz.
 • Yurt dışı dönüşündeki ilk 14 gün evden çıkmamanız gerekmektedir.
 • Evde kalmanız gereken süreç içerisinde kendinizi izole etmeli ve ziyaretçi kabul etmemelisiniz.
 • Evde kendini izole eden kişilerin odasına maskesiz girilmemesi gerekmektedir.
 • Odaların sık sık havalandırılması gerekmektedir.
 • 14 günlük süreç geçmeden özellikle yaşlılarla ve kronik hastalığı bulunan kişilerle temas kurulmaması gerekmektedir.
 • Ellerin sık sık en az 20 saniye süreyle ovalanarak yıkanması gerekmektedir.
 • Kişisel eşyaların kimseyle ortak kullanılmaması gerekmektedir.
 • Kıyafetlerin en az 60 derecede normal deterjanla yıkanması gerekmektedir.
 • Evden çıkmanız gerekirse, mutlaka maske takarak çıkmalısınız.
 • Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için sağlıklı beslenmeli, bol sıvı tüketmeli ve uyku düzeninize dikkat etmelisiniz.

14 Gün Kuralında Ne Zaman Hastaneye Başvurulmalı?

14 günlük süreçte hastaneye başvurulması gereken zaman bazı şikayetlerin görülmeye başladığı zamandır. Sağlık kuruşuna başvurulması gereken belirtiler şu şekildedir:

 • Yüksek ateş
 • Öksürük
 • Nefes darlığı

14 gün kuralı içerisinde bu belirtilerle karşı karşıya kalmanız halinde mutlaka maske takarak sağlık kuruluşlarına başvurmanız gerekmektedir.

Özellikle bu süreçte bağışıklık sistemimizi korumak ve güçlendirmek alınacak önlemlerin neredeyse başında geliyor. Siz de Mora Terapi Merkezlerimize gelerek bağışıklık sisteminizi her an güçlü kılabilir ve koruyabilirsiniz. Detaylı bilgi almak ve bizimle iletişime geçmek için web sitemizi ziyaret edebilir veya sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Herkese sağlıklı, dikkatli ve tedbirli günler!


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder